تابلو فرش کلات | گالری تابلو فرش دستباف مظفریه

بازدید: 345 بازدید

لیست زیباترین تابلو فرش های ما

تابلوفرش گل مجلسی نفیستابلوفرش گل مجلسی نفیس ٪4
قیمت اصلی 26,000,000 تومان بود.قیمت فعلی 25,000,000 تومان است.
تابلوفرش رز آنتیکتابلوفرش رز آنتیک ٪5
قیمت اصلی 19,500,000 تومان بود.قیمت فعلی 18,500,000 تومان است.
تابلو فرش گلدان طلاییتابلو فرش گلدان طلایی ٪6
قیمت اصلی 23,500,000 تومان بود.قیمت فعلی 22,000,000 تومان است.
تابلو فرش دختر مهربانتابلو فرش دختر مهربان ٪7
قیمت اصلی 22,500,000 تومان بود.قیمت فعلی 21,000,000 تومان است.
تابلو فرش قرآنیتابلو فرش قرآنی ٪12
قیمت اصلی 12,500,000 تومان بود.قیمت فعلی 11,000,000 تومان است.

تمامی محصولات تابلو فرش این صفحه

متعلق به تابلو فرش دستباف تبریز میباشد

معرفی تابلو فرش دستباف کلات

اگر بخواهیم تعریفی کلی از تابلو فرش کلات را ارائه دهیم باید بگوییم که اثری هنری است که مثل تمام هنرهای دیگر هدفی جز زیبایی بخشیدن به محیط اطراف را دنبال نمی‌کند. همه ما به‌عنوان یک ایرانی می‌دانیم که فرش بافرهنگ و تاروپود ما گره خرده است. به همین خاطر است که از آن به‌عنوان یک وسیله زینتی استفاده می‌کنیم. چه به‌عنوان پوششی برای کف منازلمان و چه به‌عنوان یک دیوارکوب به اسم تابلو فرش.

مقاله جدید
تابلو فرش منوجان | گالری تابلو فرش دستباف مظفریه

در این مقاله با ما همراه باشید تا هر آنچه باید در مورد تابلو فرش کلات را بدانید با شما به اشتراک بگذاریم.

تابلو فرش چیست؟

یکی از انواع فرش که ازلحاظ نوع و کاربری و ابعاد آن با دیگر انواع فرشی که مورداستفاده قرار می‌گیرد متفاوت است، تابلو فرش است. این نوع فرش بیشتر با طرح‌هایی بافته می‌شود که نقش و نگار آن ظریف‌تر و هنرمندانه‌تر از باقی فرش‌هاست. به همین خاطر نفیس‌تر است و بیشتر به‌عنوان یک کالای زینتی بر روی دیوار به نمایش گذاشته می‌شود.

خرید تابلو فرش یک نوع سرمایه گذاری میباشد چون فرش های دستباف به مرور زمان ارزششون بیشتر میشود و قيمتش بروز هست بر خلاف تابلو فرش های ماشینی که یک ماه بعد قيمتش نصف میشود.

روند و تاریخچه پیدایش تابلو فرش

پازیریک قدیمی‌ترین فرشی است که تا به امروز یافت شده است. در سال 1949 در قبری در کوه‌های آلتای کشف شد و قدمتی 2500 ساله دارد.

به همین خاطر مورخان قدمت فرش‌ها را برای حداقل 2500 سال پیش تخمین می‌زنند. اختراع قالی به چوپانان آسیایی عشایری نسبت داده می‌شود که صاحب گوسفند بودند و فرش برای آنها مبلمان ایده آلی بود. چراکه هم قابل‌جمع شدن و حمل‌ونقل بود و هم اینکه آنها را از سرما و گرمای کف که بر آنها تحمیل می‌شد نجات می‌داد. کم‌کم روایت‌های تصویری از موضوعات مختلف به نقوش فرش‌ها وارد شد. از قرن شانزدهم هنر گره‌زنی در فضای ایرانی شکل گرفت و در این صنعت پیشرفت‌های چشمگیری رخ داد. هنرمندان مهم و صاحب سبک هرکدام نقوش تزئینی مختص به خود را توسعه دادند که هنوز هم نقوش و آثار این هنرمندان در فرش‌های امروزه به‌وضوح پیداست.

در پایان قرن نوزدهم، فرش‌های شرقی به نمایش گذاشته‌شده در نمایشگاه‌های جهانی در وین (1873، 1890) و پاریس (1878) رونقی ایجاد کرد که منجر به افتتاح اولین فروشگاه‌های تخصصی فرش در اروپا شد. فرش هنوز محصولی لوکس بود که فقط اشراف و طبقات جدید بورژوا می‌توانستند از پس‌خرید آن برآیند.

با پیشرفت صنعت و ایجاد کارگاه‌های فرش‌های ماشینی قیمت فرش کاهش پیدا کرد ولی بااین‌وجود، همچنان فرش دستبافت یک کالای تزئینی لوکس به‌حساب می‌آید.

اروپائیان با شناخت فرش ایرانی آن را به‌عنوان یک اثر هنری فاخر ارزنده دانستن و از آن به‌جای استفاده در کف منازل بر روی دیوارهای منازل خود آویزان می‌کردند. با همین روند بود که پس از مشاهده درخواست‌ها برای فرش‌هایی که به دیوار نصب می‌شد، تولیدکنندگان فرش در ایران فرش‌هایی مناسب برای این کاربرد تولید کردند. این‌گونه بود که تابلو فرش به جامعه مخاطبین فرش عرضه گردید.

انواع تابلو فرش کلات

تابلو فرش های کلات را می توان از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار داد. در ادامه به بررسی انواع مختلف تابلو فرش می پردازیم.

انواع تابلو فرش کلات از نظر جنس

منظور از جنس تابلو فرش، الیاف استفاده شده در این کالای زینتی است. قطعا به عنوان یک ایرانی در مورد اهمیت استفاده از الیفا مرغوب در فرش آگاه هستید. به طور کلی نخ های مورد استفاده در فرش ها و تابلو فرش ها به موارد زیر ختم می شوند:

 • ابریشم
 • مرینوس
 • پشم

مرغوب ترین نوع الیافی که در یک فرش می توان مورد استفاده قرار گیرد، استفاده از الیاف طبیعی ابریشم است. این نوع نخ به دلیل ظرافت، دوام و براق بودن کیفیت فرش بافته شده را بالا خواهد برد. به همین دلیل تابلو فرش هایی که از ابرشم بافته شده اند گران تر وارزشمندتر هستند.

نخ مرینوس، از جمله الیاف حیوانی محسوب می شود ولی به دلیل مرغوبیت و مقاومت و همچنین لطافت بالایی که نسبت به پشم عادی دارد کیفیت بیشتری را به فرش بافته شده از آن می بخشد.

مقاله جدید
تابلو فرش فامنین | گالری تابلو فرش دستباف مظفریه

الیاف پشم از پشم گوسفند تهیه می شود. البته کیفیت الیف پشم به زمان چیدن آن، نحوه رسیدن و نژاد گوسفند باز می گردد.

نکته ای که هنگام تهیه تابلو فرش کلات از نظر جنس آن باید مد نظر قرار دهید این است که بدانید کیفیت تابلو فرش های بافته شده از ابریشم بسیار بالاتر از باقی الیاف است. در درجه بعدی این اولویت به الیاف مرینوس تعلق می گیرد و این الیاف نسبت به الیاف پشم کیفیت بهتری را به تابلو فرش های کلات هدیه می دهد.

انواع تابلو فرش دستباف کلات از نظر بافت

تابلو فرش های دستباف کلات در حال حاضر به دو دسته ماشینی و دستباف تقسیم می شوند. بدیهی است که تابلو فرش های دستبافت از ارزش بیشتری برخورداند. تابلو فرش های دستباف کلات به دلیل سایز کوچکتر آنها ظرافت و تنوع رنگی بیشتری دارند که خود باعث افزایش ارزش این اثر هنری خواهد شد.

از طرفی برخی از هنرمندان فرش باف گاها به صورت فی‌البداهه اقدام به بافت نقوش تابلو فرش می کنند، که این خود باعث خلق یک اثر منحصربفرد خواهد شد و ارزش آن را به چندین برابر افزایش خواهد داد.

برخلاف آن تابلو فرش های ماشینی از یک الگو و نقوش یکسان پیروی می کنند و از آنجا که ظرافت و دقت فرش های دستباف را ندارند، ارزش آنها نسبت به تابلو فرش های دستبافت کمتر است.

البته در نظر داشته باشید که همه تابلو فرش های دستبافت نیز با ارزش نیستند و قیمت آنها بنا بر یک سری از فاکتورها که در ادامه این مقاله به شما معرفی می شوند با یکدیگر متفاوت است.

انواع تابلو فرش کلات از نظر طرح

امروزه طرح های مختلفی از تابلو فرش ها در بازار کلات موجود است که سلایق مختلف را راضی نگه می دارد. ولی به طور کلی می توان تابلو فرشها را از نظر طرح در دسته بندی زیر قرار داد:

 • پرتره و چهره
 • مناظر طبیعی
 • و ان یکاد و عبارات مذهبی
 • طرح های طبیعت بی جان
 • بناهای مذهبی و تاریخی
 • کپی از آثار نقاشی معروف جهان
 • نقش های سنتی و الگهای فرش ایرانی در مقیاس کوچک

نکته ای که در این بخش حائز اهمیت و قابل یادآوری است این است که طرحی را برای خرید تابلو فرش کلات انتخاب کنید که از طرفی بیان کننده ایده و عقیده کلی از شما باشد و از طرفی از نظر رنگ با الگوی کلی و طیف رنگی استفاده شده در منزل شما هارمونی و هماهنگی داشته باشد.

از انتخاب طرح هایی که ماندگاری و اصالت هنری در آنها قابل مشاهده نیست به شدت اجتناب کنید. چرا که به سرعت ارزش هنری خود را از دست داده و هزینه ای که بابت آن پرداخت کرده اید از بین خواهد رفت.

انواع تابلو فرش کلات از نظر ابعاد

ابعاد مختلفی از تابلو فرش کلات در بازار موجود است. به خصوص تابلو فرش های دستباف اگر طرح فی البداهه‌ای داشته باشند از الگو و ابعاد و اندازه مشخصی پیروی نمی کنند، ولی به طور کلی اندازه معمول آنها در ابعاد: 50*35، 70*50، 100*70، 120*80، 100*150، 200*300 قالببندی می شود.

در فرش ماشینی نهایتا ۳۰ رنگ استفاده میشه ، اما در دستباف تا ۳۵۰ رنگ هم داریم !

قیمت تابلو فرش کلات را چه فاکتورهایی مشخص می‌کند؟

تمام عواملی که در بالا به آن اشاره شد، جنس، ابعاد، نحوه بافت، رج شمار فرش، طرح و… از فاکتورهایی که در قیمت گذاری یک تابلو فرش دستباف کلات موثر و مهم است.

مهمترین عاملی که در قیمت گذاری این کالا مهم است رج شمار آن است. هرچه رج شمار یک فرش بالاتر باشد، قیمت آن نیز افزایش خواهد یافت. فاکتور بعدی که در جلوه این اثر هنری بسیار مهم است و البته در قیمت گذاری آن نیز نقش بسزایی ایفا می کند، جنس آن است. توضیحات مربوط به جنس تابلو فرش کلات را در بالا به تفصیل شرح دادیم.

مقاله جدید
تابلو فرش گناوه | گالری تابلو فرش دستباف مظفریه

با پایتخت تابلو فرش جهان آشنا شوید

سردرود شهرستان کوچکی از توابع تبریز است که قدمتی سه هزار ساله دارد و به عنوان پایتخت تابلو فرش جهان شناخته می شود. این شهرستان غریب به 80 سال است که بخش کثیری از ساکنین آن مشغول به تهیه و تولید تابلو فرش می باشند.

وجود طیف وسیعی از رنگ و ظرافت زیاد موجود در تابلو فرش های این شهرستان کوچک باعث شهرت آن در سراسر جهان شده است و ارزش و مقبولیت تابلو فرش های این شهرستان کوچک را به طور غیر قابل توصیفی افزایش داده است. قالب طرح های تولید شده در کارگاه های سردرود طرح پرتره است.

نحوه نگهداری تابلو فرش دستباف کلات برای افزایش طول عمر آن

نکات زیادی در مورد نحوه نگهداری این کالای ارزشمند وجود دارد که در ادامه به برخی از نکات ضروری اشاره می کنیم:

از آویزان کردن تابلو فرش کلات به صورت مستقیم روی میخ خودداری کنید

اگر به طور موقت قصد ندارید از آن استفاده کنید، آن را لوله و تا نکنید.

از قرار دادن آن در مقابل رطوبت خودداری کنید

در صورتی که فکر کردید تابلو فرش مشا نیاز به شست و شو دارد، به هیچ عنوان خودتان اقدام به شستن آن نکنید. سعی کنید از مراکز تخصصی که می توانند این کار را انجام دهند کمک بگیرید.

از شیشه کردن تابلو فرش دستباف کلات به شدت خود داری کنید.

نکاتی که باید در هنگام خرید تابلو فرش کلات به آن توجه کنید:

 از نکاتی که باید در هنگام خرید یک تابلو فرش دستباف به آن دقت کنید این است که پس از این که تابلو فرش مورد نظر با طرح و اندازه متناسب با سلیقه خود را انتخاب کردید، ابتدا به پشت فرش دقت کنید به نوع بافت و رجشمار فرش و هم چنین واژه تراکم رجشمار .

سعی کنید تابلو فرش انتخاب شده را بدون قاب بررسی کنید. وجود قاب باعث می شود که نتوانید نواقص و کجی های موجود در تابلو فرش را تشخیص دهید. برای تشخیص اینکه یک فرش کج بافته نشده باشد می توانید دو لبه فرش را در کنار هم قرار دهید و از تقارن آن مطمئن شوید.

لازم به ذکر است که اگر به دنبال کار اصیل و شناسنامه دار هستید،  گالری های معتبر شناسنامه تابلو فرش را همراه کار تقدیم میکنند.

گذر زمان چه تاثیر بر روی قیمت تابلو فرش کلات می گذارد؟

فرش مانند باقی اجناس نیست که با گذر زمان، قیمت آن افت پیدا کند. برعکس هر چه از قدمت یک فرش بگذرد ارزش آن  افزایش میابد و آن را به کالایی با ارزش تر تبدیل می کند. معمولا تابلو فرش های کلات که عمر آنها از 100 سال گذر کرده است به عنوان یک کالای عتیقه شناخته می شود و ارزش دو چندانی پیدا می کنند.

سخن پایانی

اگر قصد خرید تابلو فرش دستباف کلات را دارید پیش اقدام به خرید حتما تحقیقات لازم را انجام دهید. قیمت های بالای این کالای با ارزش باعث شده که افراد متقلب زیادی در بازار اقدام به کلاهبرداری و تقلب کنند. حتما از کارشناسان صاحب نظر برای انتخاب یک جنس مرغوب از تابلو فرش استفاده کنید. سعی کنید پیش از انتخاب رنگ ها و دکوراسیون منزل خود را مورد ارزیابی قرار دهید تا طرح و نقش متناسب با منزل خود را انتخاب کنید.

از انتخاب طرح هایی که به صورت دوره ای و موقت در بازار موجود می شوند و پس از مدتی از مد می افتند اجتناب کنید

معرفی شهر های فعال در زمینه تابلو فرش

اصطلاحات رایج انگلیسی تابلو فرش دستباف

 • ابریشم Silk; silk thread
 • ابریشم بافی  Silk industry
 • ابریشم طبیعی Natural silk
 • ارزش کیفی پشم Wool quality value
 • الیاف طبیعی Natural fibers
 • بافنده Weaver
 • پرداخت Polishing
 • تابلو فرش carpet panel
 • تابلو فرش تبریز tabriz carpet
 • خرید تابلو فرش تبریز buying Tabriz carpets
 • قیمت تابلو فرش دستباف تبریز tabriz carpet price
دسته بندی اخبار تابلو فرش
اشتراک گذاری
خرید و سفارش انواع تابلو فرش های دستباف درجه یک با کیفیت بالا شهر تبریز لطفا با شماره تلفن زیر تماس حاصل نمایید : 09145687880 - مهندس مقدم
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت